- 247 behalve Batoem en enkele niet versterkte havensin de macht van de Russen. Ondanks deze in het oog vallende tegenstrijdigheid tus- schen de voorspelling en de gebeurtenishoud ik vol, dat mijn meening rationeel was, en ik betreur in 't ge heel niet ze te hebben geuit. Gij vindt dit bijzonder stout, niet waar? Welnu! laat mij u mijn verdediging- voordragen die, gelijk gij zien zultniet slechts een per soonlijk pleidooi is, zeer weinig belangwekkend voor an deren maar de ontwikkeling eener stelling van algemeen belang. Laat ons de zaken weer opnemenwaar wij ze gelaten hebbendat is te zeggen op het puntwaarop zij ston den tegen het eind van 3eptember. Het korps van Alex- andropol heeft het beleg van Kars opgebrokengeslagen te Kizil-Iaja, wordt een zijner vleugels achteruit ge worpen zijn hoofdkwartier is op een twintigtal kilometers van de grens; het trekt te zamen, organiseert zich, ont vangt een afdeeling tot versterking en waagt een grooten aanval op het Turksche centrum; het stuit op een ge- duchten tegenstand voor den berg Joguy, en na een dag vechtens trekt het terug in zijn liniën met een verlies van drieduizend man. Het korps van Erivan, waarbij ik sta, is gelegerd in de vlakte van Igdir; ook verster king ontvangen hebbende, durft het met zijn 22 bataljons, zijn 33 escadrons en zijn 68 stukken kanon het leger van Ismail, dat, op eenige kilometers van daar, de zuide lijke hellingen der bergen van Agry-Dag krachtig bezet, niet ernstig aan te vallen; aan dezen kant is, naar het oordeel van den generalen staf, geen enkele beslissende krijgsverrichting mooglijk, tenzij men een divisie verster king ontvangemaar er is nergens in den Kaukasus een divisie beschikbaar, men is dus verplicht af te wachten. Aan beide kanten is dus de toestand alles behalve gun-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 256