249 linie van bataille omver, snijden hem den terugtocht op Kars af en dwingen drie zijner divisiën tot overgaaf. Zie daar het brutale feit in al zijn zonderlingheid. Wat is in dien tusschentijd gebeurd? Welke geheimzinnige too- vergodin heeft in zoo weinige dagen het aanzien dei- dingen kunnen omkeeren? Ik kan het niet weten en wil geen onderstellingen maken, alleen de kalme en on partijdige geschiedenis kan later dit bijzonder duistere punt toelichten. Wat men zeggen mag, want dit behoort tot het gebied der gedachten wisselingis, dat de slag van 3 Oct., bekend onder den naam van slag bij Avlior, een geheel eigenaardig karakter gehad heeft. Het plan, overigens zeer vernuftig ontworpen, was geheel gegrond op de onderstelling, dat Moektar-Pasja, een veldheer, die, sinds het begin van den veldtocht, geen enkele misslag van eenig gewicht had begaan, die behendig partij had getrokken van het terrein eu van onze geringste verkeerde schikkingenden onwaarschijn- lijksten aller flaters zou begaan, namelijk Kigil-Tapa te verlaten zonder Orlok, zijn terugtochtsljjn op Ivars, flink te bezetten. Als men in deze onderstelling rede neert, zijn de omtrekkende beweging van den generaal Lazareff en de gelijktijdige aanval op Aladja en Avlior stra tegische handelingenwaaraan men alle recht moet doen wedervaren. IVIaar een aldus ontworpen plan had weinig kans van te gelukken, toch is het gelukt. Moektar- Pasja heeft inderdaad de fout begaan, die de Russische generaals m het gelijk stelde. Rekendat de scherpzin nigste man met eenige verbazing mag verwijlen bij een feit van dezen aard. Ik weet wel, dat het niet ont broken heeft aan uitleggingen om deze zonderlingheid van het lot te verklaren: men zeide, dat Moektar-Pasja sinds 23 Sept aan het hoofd gewond was en zijn wond verborg, dat zijn chef van den generalen staf eenige 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 258