250 dagen vóór de ramp vervangen was gewordendat het leger gedemoraliseerd en uitgehongerd was. Na onder zoek zijn al deze beweringen gebleken of ten eenemale valseli of hoogst overdreven te zijn. De gebeurtenis blijft onverklaard en voorloopig ten eenemale onverklaarbaar. Niet minder buitengewoon is de geschiedenis van den storm tegen de negen forten en de citadeldie de toe gangen tot Ears verdedigden. Zonder voorafgaand bom bardement, zonder belegeringsbatterijen, neemt men met 24- of 25000 man, binnen eenige uren, een vesting van den eersten rang, verdedigd door 22.000 vijandenen ver liest slechts 2500 man. Dat grenst aan een wonderzoo men zich herinnert dat de Turkensinds lang meesters in de kunst der ver dediging van vestingentegenwoordig gewapend zijn met het snelvurend geweer, dat zij uitstekend hanteeren; dat den 17en Sept. 1855 twee der werken van Ears, de Arob en de Tacltmasden Russen 8000 man gekost hebben zonder genomen te kunnen wordendateindelijktwee maanden vóór de inneming, de 70 kanonnen van zwaar kaliber, die dag en nacht donderden, geen enkel der vooruitgeschoven werken van de vesting hebben kunnen verzwakken. Ik herinner mij onlangs in het verhaal van een Engelschen correspondent te hebben gelezendat dit gedenkwaardig beleg „eenig was in de militaire geschied- rollen." Niet genoeg op de hoogte zijnde van de bijzon derheden der krijgsgeschiedeniskan ik dit niet bevesti gen, maar ik geloof het gaarne, zoozeer is het in strijd met al de vroegere feiten der krijgsgeschiedenis. Welnu, juist omdat het eenig in zijn soort is, omdat het alle aangenomen denkbeelden omver werpt, omdat het alle onderstellingen beschaamt, juist daarom kon het en moest liet niet worden vooruitgezien. Wat hiervan zij, de schitterende beëindiging van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 259