251 zoo slecht aangevangen en zoo ongelukkig geleiden veld tocht blijft tot heden in den toestand van raadsel. Ik heb de dingen van te nabij gezien, ik heb te veel ge leefd te midden van het leger van den Kaukasus, om niet levendig belang te stellen in de oplossing van dit raadsel en om niet met ongeduld af te wachten dat er licht op schijne. Het zal zeker eens schijnen, zoo niet officieel, ten minste in de verhalen van eenige acteurs van het drama. Icjclir, 1/13 October. Ik heb u, a.an 't slot mijner eerste reeks brieven, eeni ge verhalen van gevechten beloofd om u in bijzonderhe den het karakter van den oorlog in Azië te toonen. Ik wil heden die belofte vervullen. Ons detachement heeft sedert mijn komst te Igdir, dat is sinds het eind van Juli, gelijk ik u reeds gezegd heb, een louter verdedigen de stelling aangenomen. Te gering in getalsterkte om in de hoogst onvoordeelige topografische omstandighedenwaarin het zich bevond aan te vallenbepaalde het er zich toe, de linie van de Araks te verdedigen, bij gevolg de vlakte van Erivan en den weg van Erivan naar Tiflis. Daar het niet aan ons was de eerste te zijnbeperkten wij ons tot verken ningen en tot het afslaan van de aanvallen van den vijand bij de zeldzame gelegenheden, waarin hij in het hoofd kreeg ons aan te vallen. De aanvallende houding toch voegde noch aan den aard van Ismail's leger, voor een goed deel bestaande uit ongeregelde troepennoch aan de rol, die deze generaal moest spelen in het geheel dei- strategische plannen van den Turkschen generalen staf. Hij was daar blijkbaar om ons te beletten naar Erzeroem te gaan, en om de vlakte van Erivan te bedreigen in ge val onzer vereeniging met het leger van Alexandropol. Sterk in de bergen, waar hij zich flink verschanst en

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 260