258 leu, de munitie verdwijnt, de tijd gaat verloren en geen enkele beteekenende uitkomst wordt bereikt. Igdir18 Oct. (27 n. s.) Ik keer stellig naar Europa terug, uitgeput door koorts en dysenterie, de twee plagen van deze landen. Ik heb mijn detachement reeds op den weg naar Erzeroem ver laten. Wij vervolgen het leger van Ismaïl, dat terugtrekt, na de nederlaag van Moekhtar te hebben vernomen. In mijn laatsten brief heb ik u een verdedigenden slag be- schievenalthans in dien zin, dat hij in den beginne was aangenomen geworden, niet aangeboden; ik zal u nu een denkbeeld geven van een aanvallenden marseh. Den 4en (of 16e") Oct., om tien uur 's morgensvierde ons detachement feesthonderd en een kanonschoten kon digden ons de overwinning van Avlior aan. Met een kijker zag men duidelijk de Turken, die buiten hun ten ten gekomen waren, geschaard in kleine groepen, met \eibazing dit schieten in de lucht waarnemen. Om vijf uur des avonds verzekerde de staf, bijna zon- dei giond, dat de vijand in den nacht het kamp had opgebrokeneen groot aantal tenten op de plaats latende om zijn beweging te verbergen. Om elf uur kreeg ik last, mij bij de ambulance der divisie te voegen en Igdir om vier uur in den ochtend te verlaten. Tengevolge van ongevallenzooals er veel plaats hebben in den oor- l°gen van bevelenslecht begrepen door een comman dant van den trein, die onze wagens niet wilde laten doorgaan, kon ik mij eerst des avonds tegen acht uur bij mijn kolonne voegen. Ik zeg mijn kolonne, want er waren er drie, bestemd om gelijktijdig de drie défilés door te trekken, waarvan ik u in een mijner laatste brie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 267