259 ven gesproken heb. De linker-kolonnebestaande uit een klein detachementmoest door Orgow trekken en naar Bajazet afdalen; do centrum-kolonneonder de bevelen van den opperbevelhebber van het detachement rukte op Zor aan de rechterkolonneaangevoerd door den generaal Devel, marcheerde voorwaarts langs den weg van Karavanserai' en moest zich, op een gegeven oogenblik, bij ons aansluiten. Bij de volslagen onwetendheid, waar in wij verkeerden omtrent de door Ismail gevolgde rich ting, was deze combinatie zeer rationeel. Hij mocht zich gewend hebben naar Bajazet, naar Van of naar Erzeroem, eens in de vlakte van Missoer gekomenwaren sv;j hem altijd op het spoor. De eerste dag van onzen marsch was niet gelukkig. In het' Centrum en rechts kwamen onze troepen vooruit zonder tegenstand te ontmoeten, tot ongeveer drie of vier kilometers van het hoogste gedeelte van het défilé. Bo ven, op den top, was een Turksch kamp aangelegd. De generaal Tergoekassof in het front, de generaal Devel in de flank, stellen met groote moeite eenige kanonuen op kleine zeer steile hoogten op, en openen het vuur te gen de legerplaatseen Turksche batterij antwoordt hun en doorwoelt het terrein, waarop onze tirailleur-linie be proeft voort te dringen. De staf is van oordeel, dat wij te doen hebben met de hoofdmacht van den vijand en dat een rechtstreeksche aanval weinig ka.ns van slagen zou hebben. Men staakt dus elke voorwaartsche bewe ging, men doet het vuur ophouden eu men treft zijn maat regelen om den nacht door te brengen. Den volgenden ochtend ontwaken wij zeer vroeg en maken ons gereed tot het gevecht; een zware mist, of juister de dikke wol- en, te midden waarvan wij ons bevinden, beletten ons de vijandelijke stelling te onderscheiden. Men zendt eene verkenning uit, die ons de tijding brengt, dat de Turk-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 268