262 aaneenschakeling van omstandighedendie alleen de ge nerale staf, in het geheim der dingen zijnde, kon beoor- deelen? Ik kan het niet zeggen, maar, tot nader bewijs van het tegendeel, blijf ik overtuigd, dat wij, met de strijdkrachten te onzer beschikking, Ismaïl konden in halen hem een gevoelige nederlaag toebrengenen, ver- eenigd met Heimann, misschien den veldtocht eindigen onder de muren van Erzeroem. Andere overdenkingen omtrent den tegenwoordigen oor log zijn bij mij opgekomen. Ik maak van de weinige rustdagen, die ik mij hier gun alvorens mijn terugreis voort te zetten, gebruik om er u eenige van mede te deelen. Ik deel ze u mede zoo als zij uit de pen vloeien, zon der orde, zonder stelsel, zooals zij zich aan mij voor deden, terwijl ik in de nu verlaten straten van Igdir wandelde. Zoo zijn wij dan in het hart van Armenië; de armee van Anatolië is nagenoeg vernietigdzij zal het zonder eenigen twijfel binnen weinige dagen geheel zijnwij kunnen het land als veroverd beschouwen. Als de oorlos: afgeloopende vrede gesloten iswat zal er dan van deze verovering worden? Zullen wij haar aan Turkije terug geven ons vergenoegende met een onbeduidende verbete ring van de grensof wélzullen wij het geheele vilajet Erzeroem voor goed behouden Ik heb geen enkele soort van gegevens omtrent de wijzewaarop de Russische Regeering dit veelomvattend vraagstuk denkt op te los sen, maar ik zou in alle openhartigheid mijn meening zeggen omtrent de oplossing, die onze transkaukasische belangen het meest bevordert. Men moet het zich niet ontveinzen; geheel Armenië, daaronder begrepen de gedeeltendie ons sinds lang toe- behoorenis door en door Turlcsch. En dit is niet, ge lijk men zou kunnen waneneen vraagstuk van gods- cv

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 271