264 binnen weinige uren optrekt uit aarde, in de nabijheid verzameldof uit keienvan den weg opgeraaptzie die kleederdrachtenwaarmede de mode niets te maken heeft want zij vertegenwoordigen tot heden de uiterste grens van den eenvoud; zie, eindelijk, de antieke, onverbeter lijke morsigheid. Geloof nietdat ik u daar spreek van eenige ellendige gehuchtenverspreid in het gebergteneengij vindt dat alles in de omstreken va.n Erivaneen stad van tien duizend zielensinds bijna vijftig jaren op zijn Euro- peesch beambtenaard. Bedreigingen, beloften, voorbeel den, niets baat; Armenië wil costersch blijven. Wilt gij een ander bewijs, genomen uit een hoogere maatschap pelijke laag Ga naar Etsjmiadzinnhet verscheidene eeuwen oude middenpunt van het Armenische geloof, den zetel van het geestelijk opperhoofd der kerk. Een prach- tig kloosteromringd van kerkenscholenhuizen tot on derstand; men zal er u zeer goed ontvangen, men zal u een, zeer goed bewaard stuk toonen (heusch) van de fameuse ark, die de vertegenwoordigers van het geheele dierenrijk heeft kunnen bevatten, maar men zal u doen begrijpen, dat de sympathieën der geheele broederschap, van den Ivatholikos (den Armenischen Paus) tot den ge- ringsten monnik, voor de Muzulmansche zaak zijn. Dat zijn niet alleen persoonlijke indrukkendat is een feit van algemeene bekendheid, blaast deze ondubbelzinnige feiten behoort men te letten op een anderen kring van uitingen. De geavanceerde Armenische partijdie haar hoofdkwartier te Tiflis heeft en haar samenzweringen zoo wat overal, droomt van iets anders dan een inlijving bij Turkije, zij droomt van een verbond met Turkije en de vorming van een onafhankelijk Armenië. Hersenschim mig of niet, het denkbeeld is levendig, het dringt overal doorin de dagbladenin de talrijke scholendie men

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 273