265 oprichtin de geestelijkheiddie er naar streeft een aan zienlijker rol te spelen, bijgevolg in de volksmassa. Wie het werken van de Russische plaatselijke ambte naren gezien heeftgelijk ik het gezien hebweet waar aan zich te houden omtrent de roldie zij vermogen te spelen, inun werking is ten eenemale nul; er is tusschen de beginselen, die zij willen toepassen, en de zeden van het land een te groot, een te diep ingrijpend verschil. In deze omstandigheden is het bestuur van een land een zelfbegoochelingdie veel kost in vredestijd en bijzonder belemmerend kan zjjn in oorlogstijd. Wij hebben een Koerdische ruiterij gevormd, die ons verraden heeft; wij hebben Tartaarsche regimenten gehad, die ons verraden hebbenwij hebben Armenische spionnen gehaddie ons verraden hebben Is het land ten minste rijkproductief bevolkt? Geenszins. Het is een steenachtig Armenië het is een woestijn van steenen, in alle richtingen omge woeld door vulkanische opheffingen, en dat slechts juist zooveel opbrengt als noodig is om een dun gezaaidear moedige bevolking ellendig te voedeu. De tijd der plato nische veroveringen, der veroveringen voor het genoegen van zijn grondgebiedonverschillig waar en onverschillig lioe, te vergrootenis sinds lang voorbijbij de vele en on derscheidene eischen van het nieuwe politieke leven; men moetalvorens een nieuw domein in te lijvener al de voor- deelen en al de bezwaren zorgvuldig van wikken en wegen. Als men de rekening goed opmaakt en al let men zelfs op de strategische eischendan zou de verovering van het vilajet Erzeroem een ramp zijn voor het bestuur van den Kaukasusdoor ons te noodzaken ons uit te breiden onze strijdkrachten te versnipperen, die toch reeds zeer verre beneden de haar opgelegde taak zijn, en door on zen invloed op de Kaukasische volken, die toch reeds betwistbaar is, nog meer te verminderen. Wat noodig 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 274