267 Ik heb een groot aantal dorpen van geestdrijvers gezien, in 1843 naar Transkaukasië gezonden op bevel van Keizer Hikolaasik heb veel gepraat met de boeren; hun toe stand is betreurenswaard. Allen in den beginne rijk, gelijk de meeste Russische sektarissen zijn zij aanmer kelijk verarmd. Het klimaat der vlakten, dat is van de eenige besproeide en dus betrekkelijk vruchtbare plekken, niet kunnende verdragenhebben zij zich hoog in het gebergte genesteldwaar de sneeuw gedurende een derde van het jaar den bodem bedekt en hun de ruwe winters van hun land van herkomst herinnertaanhoudend ver volgd door het Armenische bestanddeeldat de overhand heeft in de gemeenten, zoowel als in het bestuur van Transkaukasiëzijn zij trapsgewijze beroofd geworden van een goeddeel der gronden, die meu hun zonder plannen, zonder officieele bescheiden van eenigen aard gegeven haden hebben zij zich verplicht gezien den akkerbouw bij na geheel te laten varen. Hun specialiteit is nu, karren en paarden te houden voor het vervoer van koopmansgoederen. Deze zelfde omstandigheden zullen zich weder onveranderlijk voordoen in alle latere kolonisaties, die men zal kunnen beproeven de buitengewone hitte van het luchtgestel en de klein geestige, wraaklustigeop kuiperijen bedachte geest der Armenische bevolking zullen altijd ouoverkoomlijke hin derpalen opwerpen. Men zoude, om goed te handelen? al de anti-Russische bestanddeelen van den Ivaukasus met wortel en tak moeten uitroeiendoor middel der groote meren, die niet zeldzaam zijn, de bergachtige ge deelten vloeien, ze doorsnijden van goede wegen, dat is te zeggen een wonder, dat geen bewind ooit heeft kun nen volbrengen, dat alleen de eeuwen langzamerhand kunnen verrichten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 276