289 kuststaten en vooral Samalangan nog niet tot onderwor ping waren gebrachtnog niet raadzaam werd geoordeeld dit alles is reeds uitvoerig bericht. Eveneens is reeds melding gemaakt van de krijgsverrichtingen, die in April en Mei jl. ondernomen werden tegen Loöng en Merbouw (Malaboeh) op de westkust en tegen Langsar op de oostkust. Hier moet nu nog slechts met een enkel woord over de verpleging der troepen op net oorlogsterrein worden ge sproken. Ook in het afgeloopen jaar hadden zoowel de militaire bezetting als de steeds in aantal toegenomen vrije werklieden en ook de dwangarbeiders met zware ziekten vooral ondermijnende koortsen, te kampen die niet alleen een aantal offers eischten, maar vooral, doordien zij tot aanhoudende evacuatie van zieken en convalescenten aan leiding gaven, de gestadige aanvulling van Tiet personeel tot eene niet gemakkelijke taak voor het legerbestuur maakten. Zoowel de in-dienst-stelling van het ziekentrans portschip Graaf van By landt als de oprichting van afzonderlijke hospitalen voor werklieden en bannelingen te Pantei Perak en Gedah waren belangrijke verbeteringen. De militairen werden verpleegd in de hospitalen te Blang- Dit stoomschip werd voor rekening der Nederlandscli-Indische Stoomvaartmaatschappij in Engeland gebouwd, speciaal met het doel om als ziekentransportschip te dienen. Het werd door de Indische Hegeering tot dit einde ingehuurd, en vaart thans regelmatig tusschen Padang en Atjeh ter overbrengen van zieke militairen. De zieke koelies en bannelin gen worden aan boord der Sincloro geëvacueerd, deels naar Padang, waar ten behoeve der eerstvermelden een afzonderlijk hospitaal werd opgericht, deels naar Java. In verband met deze regeling werd de gelegenheid tot ziekenverpleging in het gouvernement Sumatra's West kust, behalve door de oprichting van het zoo even genoemde hospitaal te Padang, nog aanzienlijk vermeerderd door uitbreiding der zieleen-etablis sementen te Kajoe-Tana., Fort de Koek en Pajakombo. In genoemd gewest kunnen thans 2200 zieken verpleegd worden. Op Java werd het tijdelijk hospitaal te Malang opgeheven; de ziekenetablissementen te Batoe Toelies en Kampong Makasser bleven goede diensten bewijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 298