290 oe en in een speciaal te hunner opneming bestemd ge bouw te Pantei Perak. Het voornemen heeft bestaan om te Panditi een geheel nieuw militair hospitaal te vesti gen, maar bij nader onderzoek is gebleken, dat eene be tere plaats daarvoor te vinden was op den rechteroever der Atjeh-rivier, nabij Pantei Perak. Tijdens het verblijf van den Gouverneur-Generaal in Atjeh werd dit punt de finitief gekozen voor den bouw van een groot hospitaal, en werden de noodige bevelen gegeven om den arbeid al daar met kracht aan te vangen, waartoe de aanzienlijke verbeteringen, die in de transportmiddelen zijn gebracht, voorzeker van groot nut zullen blijken te zijn. Van die verbeteringen mag hier wel in hot bijzonder gewag gemaakt wordendaar zijongerekend haar groo- ten invloed op den aanvoer van materialen voor den bouw van logies ten gevolge hadden dat de zware diensten die vooral van de bannelingen en ook van een deel der koelies moesten gevergd worden aanzienlijk verlicht kon den worden. Behalve de spoorwegverbinding tusschen Oleh- leh en Kotta Radja is in dit opzicht ook de uitbreiding van het aantal pikolpaardondat thans 450 bedraagt, van groot gewichtterwijl voorts de inspannende arbeiddie ten koste is gelegd aan den aanleg en de verbetering van wegen tusschen de verschillende posten, de beste vruchten heeft opgeleverd. Omstreeks het einde van 1*876 waren voor voertuigen bruikbare wegen voltooid: van Kotta Radja: langs Mendersah Poeti naar Getjiel-Oleijloe naar Goenoegan,langs Blang-oe naar Oleh-leh, met een zijtak van Blang-oe naar Poe-oe, Blang Tjoet en Lamte- boelangs Pantei Perak naar Lemboe en Lamprit met een zijtak naar Berouw (de bekende Pedirdijk) voorts naar Langkroeken van hier door Lamara en Tibannaar Moesapien langs Pekan-AtjehPanditi en Longbattah naar de verschillende posten der zuid-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 299