18 Zal zij evenwel slagen? Dit hangt geheel af van de wijze, waarop aan dat besluit uitvoering zal worden gegeven. Die uitvoering beheerscht allesen het is daaromdat het publiceeren van dit opstel eene poging is om haar in de goede richting te brengen. "Ware er hier alleen sprake van een zuiver oeconomisch belangdan zou dit opstel in een ander tijdschrift plaats moeten vin den, doch daar de verbetering van het paardenras ook eenige en niet van de minst gewichtige belangen van het leger raakt, mag zij evenmin in een militair tijdschrift onbesproken blijven. Het bewijs behoeft niet meer geleverd te wordendat zonder regeeringshulp van eene verbetering van het paar denras in den Indischen archipel niets tc verwachten is, omdat daaraan zoovele kosten verbonden zijn, dat weinige particulieren deze kunnen bestrijden. Ook in Duitschland kwam men, in 1848, om dezelfde reden spoedig van het denkbeeld terug om de verbetering van het paardenras aan de particuliere nijverheid over te laten. De regeering is bovendien het meest gebaat wanneer zii zelve die verbetering onderneemtwantterwijl zij wel is waarsoms zooals in Europa op eene be trekkelijk minder kostbare wijze zich van paarden uit het buitenland voor de remonte van haar leger zal kun nen voorzienkan de uitvoer van die paarden op een gegeven oogenblik verboden worden en zou zij dan, zelfs tegen veel hoogere prijzen, in haar eigen land bezwaar lijk even goede paarden kunnen machtig worden. Haar eigenbelang gebiedt derhalvezelfs met grootere uit gaven, niet op te zien tegen de verbetering van het in- laudsch paardenras. "Wil men op Java paarden uit den vreemde invoeren dan zijn de kosten nog al groot, niet zoozeer door de prijzen der paarden zelveu, als wel door de daaraan ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 29