295 de armée, die de onlusten zou moeten bedwingen, even be langrijk bad verminderd! Het Turksch vervoerwezen in den oorlog.Men beeft zicli dikwijls afgevraagdhoe de Turkendie geen en kelen geregelden transportdienst voor bun legers hebben er niettemin in slaagden ze van krijgsvoorraad te voorzien. De berichtgever van The Times te Sjoemla, dat de spil der intendance van Soeleiman-Pasja's leger was deed eenige mededeelingendie ons helpen kunnen bij de oplossing- van dat vraagstuk. „Bij gebrek aan een militairen treindienst heeft de in tendance alle bestaande ossenwagens binnen een rayon van verscheidene mijlen rondom Sjoemla gerequireerd. Elke karrendrijver heeft twee ossen en is verplicht een maand lang dienst te doen. Gedurende al dezen tijd wordt aan die lieden geen enkele vergoeding in geld uit gekeerd. De voerman en zijn bespanning hebben slechts aanspraak op een daaglijksch ration beschuit en gehakt stroo. Deze karren vervoeren wekelijks van Sjoemla naar het leger ongeveer 9000 quintalen of oude centenaars voorraad, waarvan er elke week 7500 uit Konstautinopcl srezonden worden door den oorlogsminister, tot Yarna over zee. Na hunnen voorraad in de liniën van het le ger te hebben afgegeven, nemen deze wagens de zieken en gekwetsten mede. Men verschaft zich de noodige four- rage voor do paarden der artillerie en kavallerie door middel van overeenkomsten, en de aannemers zijn meestal tevens belast met het vervoer. De daaglijksche voeding van den Turkschen soldaat bestaat uit een ration beschuit en een schotel gekookt vleesch en groonten, des avonds opgediend. In de lente en de eerste maanden van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 304