19 bonden transportkosten. Deze zullen derhalve voor de eene of andere buitenlandsche regeering even goed een beletsel zijn om paarden van Java gesteld dat men er een goed paardenras vond naar elders uit te voeten. Yoor de particulieren bestaat dit beletsel natuurlijk in grootere mate. Bestaat er dus eenmaal een goed paar denras op Java, dan behoeft men weinig vrees te koes teren dat het door een buitehsporigen uitvoer naar elders in gehalte zal verminderen. De regeering heeft het daar bij altijd in hare macht om een overmatigen uitvoer te beperken of zelfs te belettenzij beginne met eene goede statistiek van uitvoer te ontwerpen. Hare pogingenom het inlandseh paardenras te verbeteren, kunnen derhalve nooit door een uitvoer op ruime schaal naar den vreemde worden geneutraliseerd. Laat het daarom voor haar een troost zijn, dat ai hare pogingen om die verbetering tot stand te brengenhaar geheel ten goede zullen ko men en de daaraan verbonden groote uitgaven Indirect en dit moet haar voldoende wezen, want zij blijft regeering goede rente opbrengen. De verbetering' van het paardenras kan, zooals men weet, op verschillende wijzen geschieden. In Nederland heeft menzoo 't schijntvoor goed afgezien van de oprichting van stoeterijen. Thansnu de regeering ter dienste van het leger eene militaire stoeterij op Celebes heeft opgericht, stelt ze zich voor, de verbetering van het paardenras op Java te verkrijgen door het stationeeren van dekhengsten. Deze wijze wordt in Europa niet alleen maar ook in Algerië en Britsch-Indië als het meest af doende middel daartoe geprezen, en daarom tegenwoor dig in de meeste landen gevolgd. In dit opstel zal getracht worden, de denkbeelden over het stationeeren van dekhengsten in den meest beknopteu vorm onder de algemeeue aandacht te brengen. In hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 30