20 zaak en beginsel zijn die denkbeelden terug te vinden in liet opstel: „Eene militaire stoeterij voor liet Indische leger", dat in den jaargang 1874 van dit tijdschrift ge publiceerd werd zoodat hier, waar noodig, volstaan kan worden met daarnaar te verwijzen. Meermalen heeft men het denkbeeld voorgestaan, het paardenras op Java te verbeteren door hengsten en merriën van edeler ras van elders aan te voeren en deze en hunne nakomelingen onder elkander te laten paren. Maar aangezien elk rasdat niet inheemsch isde ken merken draagt van de verschillende minder goede daarop werkende invloeden van het klimaat en 'andere eigenschap pen des landswerwaarts het overgebracht iszouden de nakomelingen, wanneer zij zich voortplanten, in hoe danigheden van lieverlede het inlandsche paardenras na bijkomen en du& zou men kunnen zeggen ontaarden. Wil men eene verbastering van het ras voorkomen, dan zou met den aanvoer van nieuwe paarden van het oorspronkelijke ras aanhoudend moeten worden voortge gaanmaar, behalve dat aan zulk een maatregel vele uitgaven verbonden zijn, zou op deze 'wijze het inlandsche ras nooit veredeld worden, maar daarentegen als het ware een nieuw ras worden ingevoerd. Het zoogenaamde ko lonisatiestelsel kan derhalve in dit geval van geen prak tisch nut wezen. De verbetering van het inlandsch paardenras kan echter worden verkregen door het met een uitheemsch ras van edeler gehalte te laten paren. Dit stelsel noemt men kruising en geschiedt door aanvoer van dekhengsten Zie ook: Monitor. Indische militaire belangen. Batavia, 1875. Prijs f 2,50.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 31