322 den door de meeste inlanders. Liefde voor eeu paard wordt den inlander op Java niet aangeboren. Hij is meer aan zijn kstrbouw gehecht, waarmede hij zijne akkers be bouwt. De hier genoemde punten kunnen, met nog vele ande re, als nevenoorzaken van den achteruitgang van het paardenras worden beschouwd. De hoofdoorzaak zal ver volgens genoemd worden. Elk paard draagt de kenmerken van de omstandigheden waarin en de invloeden waaronder het geleefd heeft. Kun nen zij als faktoren van een produkt worden beschouwd, dan is het produkt in het paard vertegenwoordigd. Ver andert een der faktoren, dan verandert ook het paard. Wanneer de paarden gedurende eene reeks van tijden on der dezelfde omstandigheden en invloeden leven; wanneer zij zich bovendien uitsluitend onderling paren, dan worden hunne kenmerken allengs scherper in verschil dan die van andere paarden; en ontstaat er van lieverlede een type. Zoo ontstaat eenig ras, in de landstreek waar die paarden t'huis behooren. Zoo zijn de Javaansche, Sandel- houtsche, Makassaarsche en andere rassen goed van elk ander onderscheiden. Het ras is oorspronkelijker, zijn vermogen om het type voort te planten grooter, naarmate diezelfde omstandighe den en invloeden bij meer geslachten en sterker werk zaam zijn geweest. Bestaat het type daarentegen sedert langen tijd en heeft de onderlinge paring in eene te enge ruimte plaatsdan zal het ras, instede van standvastiger, edeler, te worden, langzamerhand ontaarden. Men denke aan de familiehuwelijken. Zoo is ook het paardenras van Java ontaard. En dit is de hoofdoorzaak van zijn achteruitgang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 331