326 De kleuren voor het hier behandelde onderwerp vau minder belang zijnde, zat worden aangenomen dat men zich met de verbetering van het paardenras alleen ten doel stelt in het bezit te komen van betere rijpaarden en van betere trek- en draagpaardend. z. twee verschil lende soortendie zoowel door lichaamsbouw en karakter als door andere eigenschappen aan zoo geheel verschillende eischen voldoen, dat men onmogelijk kan en mag ver langen, dat één paard in zich de vereischten voor beide soorten veveenigt. Thans behoort de vraag te worden beantwoordwelk van de twee aangegeven middelen tot verbetering van het Javaansche paardenras moet worden aangewend door on derlinge paring of door kruising met een ander ras. Wie bekend is met den toestand van het Javaansche ras en weet hoe weinig oorspronkelijke Javaansche paarden nog gevonden wordenwie daarbij let op het beginseldat de verbetering van het ras moet uitgaan van paarden van beter bloedgehaltewelke hunne eigenschappen in min of meer standvastige mate aan hunne afstammelingen schen ken; en wie daarbij weet welke andere goede paarden rassen in den Indischen archipel gevonden wordenkiest van die twee middelen tot verbetering het laatste: kruising met een uitheemsch ras. Nu is het nog de vraag met ivelk ras. Ook hierop kan het antwoord niet moeilijk zijn. Van al de paardenrassen in den Indischen archipel hebben het Sandelhoutsche en het Makassaarsche ras het beste bloedgehalte. Elk van die twee rassen bezit in zijne soort de voor de verbetering van het Javaansche paar denras gewilde hoedanigheden. Maar die hoedanigheden zijn van den lioogsten graad. Het Sandelhoutpaard is het type van een uitmuntend Indisch rijpaardhet Ma kassaarsche paard meer van een trekpaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 335