327 De verbetering van bet- Javaansche paardenras moet dus geschieden door kruising met de Sandelhoutsche en Makassaarsche rassen. Het middel tot verbetering door kruising heeft nog dit voor boven het anderedat door het eerste middel alleen de eigenschappen, welke in het ras zelf aanwezig zijn, ver der ontwikkeld kunnen wordenterwijl men door kruising andere goede eigenschappen aan het ras toevoegt, welke daaraan vreemd waren. Eenmaal vastgesteld zijnde, dat het Javaansche paarden ras verbeterd moet worden door kruising met het San delhoutsche en het Makassaarsche ras, volgt daarop de vraag welk stelsel vanverbetering moet worden aangeno men. Wie toch hei opstel gelezen heeftgetiteld„Eene militaire stoeterij voor het Indische legervoorkomende in Monitor's „Indische militaire belangen", weet dat er niet van een stelsel, maar van meer stelsels sprake is. Het voor Java meest aanbevelenswaardige stelsel komt mij voor te zijn dat, hetwelk in breede trekken omschreven is in het opstel getiteld„De verbetering van het paar denras op Java", voorkomende op bladz. 17 en vlg. van den loopenden jaargang van het „Indisch Militair Tijd schrift". De details van het daarbij aangegeven stelsel worden beloofd later uitgewerkt te zullen worden. Ik wensch intusschëh hier reeds onder de aandacht te brengendat tot verbeteraars (régénérateurs) van het ras alleen die paarden mogen worden uitgekozenwaarbij het type van hun eigen ras in hoogen graad ontwikkeld is. Er mag daarbij dus geene sprake zijn van Sandelhoutsche paarden, welke min of meer voor rijpaard, en van Ma kassaarsche paardenwelke min of meer voor trekpaard geschikt zijn. Voor moederpaarden mogen alleen Javaan sche merriën in aanmerking komen, welke in hoedanig-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 336