329 overschreden. Met andere woorden, liunne beste jaren zijn dan voorbij. Ik heb dit trachten aan te toonen in het opstel, getiteld: „De eerste dekhengsten voor de militaire stoeterij te Malasoro", voorkomende op blz. 241 en vlg. van den loopenden jaargang van het Indisch Militair Tijd schrift. Want was is het geval? Men moet ik zal ze gemakshalve zoo noemen voor die militaire dekheng sten bij den ouderdomwaarop zij als remontepaard wor den aangekocht, eerst optellen het aantal jaren dat zij bij de korpsen hebben doorgebrachten vervolgens den tijddien zij bij het hengstendepót en het station behoe ven om zich te alckomodeerenomdat hunne omgeving aldaar eene geheel andere is dan die bij de korpsen, hlu weet men, dat de leeftijd der paarden voor de vredesre- monte bij de kavallerie is van'5 tot 7 en bij de artillerie van 4 tot 7 jaar; terwijl die leeftijd voor de oorlogsre monte van 5 tot 8 jaar bedraagt. (Zie 4 van de „In structie omtrent den aankoop en de keuring van troe penpaarden bij het Indisch leger.") III. Ter verkrijging van deugdzame rij-, trek- en pakpaar den op Java moet dus verbetering van het Javaansche paardenras door kruising met de Sandelhoutsclie en Ma- kassaarsche rassen plaats hebben. Maar ook die Overwalsche rassen zijn na verloop van tijd, hoofdzakelijk door de schuld der regeering, in ge halte achteruitgegaan. Yan eene veredeling van het Ja vaansche paardenras zijn daarom weinige resultaten te ver wachten wanneer tevens aan de verbetering van de Over walsche rassen niets gedaan wordt. Eene, veredeling van het Javaansche paardenras moet 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 338