22 merrie verschilt, omdat anders van de kruising, zoo zij al resultaten moge hebben, geene schoone veulens te ver wachten zijn 2. dat het klimaat van den geboortegrond van den hengst wel minder gematigd kan, maar niet meer gema tigd mag zijn dan dat der landstreek van de merrie waarmede de paring moet plaats hebbenbij eene ver plaatsing in eene koudere streek nemen kracht en ener gie van den hengst toe, maar bij die in eene warmere streek nemen ze af; den invloed van het klimaat ont waart men bij de paring van verschillende menschenrassen b. v. bij de mulatten en zambo's in Amerika en bij de Inlandsche kinderen in den Indischen archipel, in ver gelijking van de afstammelingen der Afrikanenverwekt bij Inlandsche vrouwen. Bovenstaande beschouwingen wijzen derhalve aan, dat het veredelende ras van den hengst in den Indischen archipel zelf moet gezocht worden. En men vindt het dan ook in de hengsten van het Sandelhoutsche of Soem- basche en het Makassaarsche ras. Het eerste munt uit door zijne schoone vormen, zijne buigzaamheid en zijne leerzaamheid; het Sandelhoutspaard is het type van een rijpaard. Het tweede ras kenmerkt zich door zijn ster ken bouw en zijne kracht; het Makassaarsche paard is bijzonder geschikt voor trek- en voor draag paard. Elk ras in zjjne soort van de twee hier genoemde overtreft al de overige rassen in den Indischen archipel in bouw, in hoogte, in taille en in deugdzaamheid. Men heeft derhalve in deze koloniën hetgeen verlangd wordt en men behoeft daarom niets meer. Zie: Do invloed van liet klimaat op de menschenrassen. Militair Tijdschrift, jaargang 1876.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 33