Te beweren dat daar geene te vinden zouden zijn, wel ke aan de gestelde eischen voldoen, is ondenkbaar. Al leen zou het civiel bestuur daartegen wellicht bedenkin gen van „politieken aard" kunnen opperenaan de regee- ring echter liet onderzoek, of het treffen van zulk een maatregel werkelijk van „politieke beteekenis" is. Zullen echter dergelijke maatregelen doel treffen, dan is het dringend noodig dat van regeeringswege toezicht maar natuurlijk deskundig toezicht worde uitgeoefend. Dit laat in Indië vaak alles, althans veel te wenschen over. Dat toezicht moet gewoonlijk als in zoo vele andere aangelegenheden bij het civiel bestuur berusten. De mislukking der stoeterij op Soembacene der vele proef nemingen, was alleen te wijten aan het gemis van deskun dig toezicht. Aan het hoofd toch van dergelijke inrichtin gen behooren ambtenaren te staandie eene speciale ken nis van de paardenfokkerij bezitten. Voor de stations op Java moeten voortdurend dekhcng- Wat men onder civiel bestuur hebbe te verstaanis bekend. 'tZijn de heeren, die speciaal van het zoogenaamde „examen B" zijn. Van hen vordert het gouvernement, dat zc duizendkunstenaars zijn. Heden zijn ze onderdirekteur van de kinakuituur, morgen chef van de statistieke opname, overmorgen inspekteur van de koffie. Een assistent-resident wordt onbezoldigd chef van de topographische opname van Zuid-Celebes, een hoofdofficier van den generalen staf is het over die van Java! Op Soemba was een kontroleur natuurlijk ook onbezoldigd chef van de gouvernementsstoeterijop Celebes is het een ritmeester! De geographisclie dienst is een civiel element bij het departement van marine, de topogra phische dienst een militair element bij iiet departement van oorlog; de chef van de eerste dienst trad af en werd tijdelijk, sedert twee en een half jaar, vervangen door den ambtenaar, belast met meteorologische waarnemingen! De direkteur van onderwijs is inspekteur van het zout monopolie; de direkte\ir van financiën werd direkteur van burgerlijke openbare werkenBij zulk een stelsel schijnen deskundigenmannen die de volle verantwoordelijkheid kunnen dragen voor hunne hande lingen bij voorkeur te moeten worden geweerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 342