334 sten van Celebes en Soemba worden gezondenten einde het voor het hengstendepöt bepaalde aantal voltallig te hon den en de minder geschikte van de stations tel vervangen. Blijft dat aantal op het normale cijfer, dan is aan eene der voorwaarden voldaan om de verbetering van het paar denras op Java niet weder te doen achteruitgaan. Hierbij mag het evenwel niet blijven. Ten einde het leger ten allen tijde van goede Sandelhoutsehc paarden te voorzienmoet op Soemba een remontedepêt worden opgericht. De dringende noodzakelijkheid hiervan werd reeds aangetoond in het opstel, getiteld: „Een remonte- depót op het eiland Soemba", voorkomende op bladz. 182 en vlg., jaargang 1S78, van het Indisch Militair Tijdschrift. Wat de plichten zijn van den kommandant van het depót, vindt men in dat opstel vermeld. Dat remontedepót behoeft evenwel niet alleen ten bate van het leger te die nen, het kan eene wijdere strekking hebben en tevens voor de verbetering van het Javaansche paardenras wor den aangewend. De officierdie aan het hoofd van het remontedepót staatmoet dan 1°. op zijne verkenningstochten niet alleen geschikte re- montepaarden voor het legermaar ook goedq dekhengsten op Java aankoopen 2°. verder voor de verbetering van het paardenras op Java door kruising met het Sandelhoutsche ras die wen ken geven, waartoe hij door zijn dagelijltschen omgang met de radja 's en paardenfokkers op Soemba alleszins in staat wordt gestelden 3°. aan de bevolking van dat eiland mededeelen, wat haar belang medebrengt om door verschillende middelen, waarvan enkele hierboven zijn genoemd, het Sandelhout sche ras te veredelen. Ook op Soemba kunnen stations worden opgericht. De kommandant van het remontedepót is dan de mandie

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 343