335 weten moetbij welke inboorlingen de gouvernements- dekhengsten liet best kunnen worden gestationeerd. Het remontedepót is dan tevens de plaats: 1°. waar de voor Java bestemde dekhengsten worden vereenigd; en 2°. voor het hengsten/depót op Soemba. Op Celebes kunnen de hier voor Soemba genoemde maatregelen worden opgedragen aan den officier, die aan het hoofd van de aldaar opgerichte militaire stoeterij staat. Zooals reeds gezegd ishad men die stoeterij daar evenmin als eene op Soemba of Timor, behoeven op te richten. Militaire stoeterijen moet men alleen op Java vinden. Maar wat op Celebes noodig is, dat is een re montedepót, zooals een op Soemba. Hierover later. IY. 't Werd reeds gezegddat van al de paardenrassen in den Ned.-Indischen archipel de Makassaarsche en Sandel- houtsche de beste zijn, d. i. het beste bloedgehalte heb ben, en elk in zijne soort een type vormendat door geen der andere wordt geëvenaard. 't Werd ook reeds gezegd, hoe men die twee rassen zou kunnen veredelen en waarin die veredeling zal moeten bestaannamelijk niet in kruising met een der andere rassen van den Indischen archipel, omdat al die rassen van minder gehalte zijn, en er zoodoende nimmer sprake zou kunnen zijn van eene verbetering van beide Overwal- sche rassen. Blijft derhalve, na het reeds aangegeven middel tot verbeteringover te onderzoeken of die veredeling nog op eene andere wijze zou kunnen plaats hebbennamelijk door kruising met eenig uitheemsch ras of wel iets anders. Indien er van uitheemsche rassen sprake is, welke voor eene veredeling van de twee hier genoemde Overwalsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 344