338 ook veel ziekelijker is Een ras dat oorspronkelijke, goede eigenschappen bezitmag men niet met een andei ras kruisen, omdat men daardoor niet zoude winnenmaar wel verliezen. Wel zijn de Sandelhoutsclie en Makassaarsche rassen in hunne hoedanigheden welke vroeger zoo uitmuntend waren ontaardmaar de kiemen van hunne deugden zijn nog in die rassen aanwezig. Die kiemen moeten weder ontwikkeld en tot den hoogsten graad van ontwikkeling gebracht worden. Niet alleen is dit van het hoogste belang voor beide rassen zeivennaar ook voor de verbetering van het paardenras op Java. Deze is in het belang der be volking, dus een algemeen belang. Het ideaaldat men zich moet voorstellenis dus, be daarde Sandelhoutsche paarden met een zwaren bouw en vlugge Makassaarsche paarden met fijne vormen te verkrij gen. Om daartoe te gerakenworden bijzondere inrichtin gen vereischt. Tot die inrichtingen bchooren ook de militaire stoeterij en. Zulk eene stoeterij zal te Malasoro op Celebes worden opgericht. Maar eene militaire stoeterij vertegenwoordigt speciaal een militair belang. Zij toch heeft het fokken en opkweeken van krijgspaarden ten doel. Daartoe koopt men van de bevolking de beste paarden. De voor de krijgs dienst geschiktste hengsten, welke op de stoeterij gewonnen zijn, worden naar het leger gezonden en dut aan de voortteeliug onttrokken. De beste merriëii behoudt men als moederpaarden op de stoeterij en de minder geschikte, alsmede de minder goede dekhengsten worden aan de be volking verkocht en derhalve aan den paardenstapel des Les chevaux de l'armée. Revue des Deux Mondes, 15 Octobre 1S70. F. Ruhs. La Finlande et ses habitants.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 347