341 Bushnel een onderzeesche torpedo-boot samenstelde die, echter zonder succestegen een Engelsch schip werd beproefd. Het gronddenkbeeld van Bushnel ging'echter niet verloren. De uitvinder der stoomschepen, Fulton werkte dit denkbeeld verder uiten ontwierp reeds de grondbeginselen, waarop de inrichting der verschillende te genwoordig in gebruik zijnde torpedo's berust. Fultons ontwerpen kwamen echter niet tot uitvoering. De Fran- sche regeering. wie hij het eerst zijne uitvinding aanbood, (1801) wees hem zonder grondig onderzoek van zijne plannen af, en in Engeland en Amerikatot welke staten liij zich vervolgens wendde, ondervond hij zulk een tegenstand, dat hij genoodzaakt was zijne plannen op te geven. De teleurstellingen, door Fulton ondervonden, waren voornamelijk het gevolg van het lage standpunt dei- techniek in die tijdenen vooral van de welbegrepen overtuiging der Engelsche regeeringdat de invoering van dergelijke oorlogsmiddelen hoogst gevaarlijk kon worden voor hare toen ter tijde nog pas gevestigde heerschappij ter zee. Deze overwegingen waren even zoovele beletselen voor de verdere ontwikkeling van het torpedo-wezen. Eerst in 1848 (Kiel) en 1859 Venetiëzien wij eene eenigszins belangrijke toepassing van torpedo's tot haven verdediging gemaakt; in laatstgenoemd jaar werden ook in Oostenrijk proeven genomen met zoogenaamde vuurpijl torpedo's, die echter weinig resultaat gaven. Intusschen waren de weinige toepassingen, die van torpedo's werden gemaakt, nog zeer onvolledig, en de resultatendaarmede verkregendus natuurlijk ook van weinig belang. Verdere bijzonderheden betreffende de ontwerpen van Bushnel en Fulton zijn opgenomen in het Militair Tijdschrift van 1875 blz. 636en volgg.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 350