342 Eerst de Amerikaansche oorlog (1861 - 1865) gaf deu stoot tot eene krachtige ontwikkeling en ruimere toepassing van dS torpedo'swekte daardoor de algemeene aandacht voor deze oorlogswerktuigen open legde alzoo den grond voor de opkomst van liet torpedowezen. Het waren voor namelijk de Zuidelijke staten, die de torpedo's het eerst ter verdediging invoerden. Ter zee ten opzichte van hunne vijanden, de Noordelijkenin de minderheid, waren zij door den nood gedwongenvoor de verdediging hunner havens en riviermonden een uitgebreid gebruik temaken van torpedo's en mijnen. Zij deden dit met zoo gunstig gevolg, dat de geconfedereerden zich spoedig genoodzaakt zagen tot dezelfde hulpmiddelen hunne toevlucht te nemen, daar hunne vloot niet in staat was, den strijd tegen die vernieliugswerktuigen alleen vol te houden. Het is niet te verwonderen, dat onder zulke omstan digheden verschillende ontwerpen van torpedo's werden gemaakt en tot uitvoering kwamen, waarvan de meesten, onder andere omstandighedenwellicht nooit waren ontstaan of niet anders dan in ontwerp zouden bestaan hebben, doch die nu tot het opdoen van oen schat van ondervin ding in dit opzicht aanleiding gaven. In dezen oorlog werden torpedo's van verschillenden aard toegepast; passieve torpedo's of.watermijnenonder- zeesche booten, die ten doel hadden torpedo's aan den bo dem van een Vijandelijk schip te bevestigen of er onder te laten zinken en dan te doen springen, als ook booten met spar-torpedo's; nagenoeg al deze toepassingen hadden somtijds een schitterend gevolg. Niet minder dan vijf gepantserde schepen en tien groote en kleine stoombooten werden door torpedo's buiten gevecht gesteld. Het duurst gekocht was het voordeel, behaald met de onderzeesche booten, daar de bemanning hiervan meestal verongelukte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 351