343 Zulke onderzeesche vaartuigen, welker kunstig samenge steld mecanisme van liet toenmalige hooge standpunt der techniek in Amerika getuigde, zullen waarschijnlijk in de toekomst wel op ruimere schaal worden toegepast, bijv. bij den aanval op een onderzeesch mijnenstelselals eigen lijke torpedo-boot echter zijn ze volkomen op den achter grond gedrongen door de Whiteheadsche vischtorpedo die veel minder gevaarlijk in de behandeling en veel min der kostbaar is. De aanvankelijk met onderzeesche booten in EngelandFrankrijkAmerikaSpanje, Rus land en Italië genomen proeven zijn dan ook voorloopig gestaakt, terwijl het torpedowezen tot een hoogen graad van volkomenheid gebracht en algemeen ingevoerd werd. Meermalen heeft men trachten te betoogen, dat deze vernielingswerktuigenals strijdig met de begrippen dezer eeuw, niet meer behoorden te worden toegepastmen zou échter met evenveel recht de geheele afschaffing van den oorlog kunnen bepleiten. De torpedo's maken het aan een ter zee zwakken staat mogelijkzich tegen een machtigen vijand te water staande te houden. Niemand kan dus ernstig denken aan de mogelijkheid, een staat te overtuigen, om, uit een beginsel van huma niteit, ten gelieve van den aanvaller van eene verdediging zijner kusten en havens tot het uiterste en met toepassing- van alle bekende middelen af te zien. Het is immers evenmin gelukt, het gebruik van mijnen en fougassen in den belegeringsoorlog af te schaffen Door den nood gedwongen werd de torpedo als wettig oorlogswerktuig in het leven geroepen (oongresacte der Zui delijke staten in 1862)en de noodweer zal voor altijd eene verwerping der toepassing van dat verdedigingswerktuig be letten. De torpedo's zijn er eenmaal, en zullen ook blijven bestaan. Zij zullen allengs verbeteringen ondergaanen de groote zeemachten moeten berusten in het feit, dat het veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 352