344 moeieljjker geworden is, van hunne overmacht ter zee dezelfde partij te trekken als voorheen. De scheepsbouwkundigen daarentegen, die te vergeefs getracht hebben, de moderne oorlog-s- en pantserschepen zoodanig in te richtendat ze tegen de vernielende wer king dezer oorlogsmiddelen bestand zijn, moeten bij het ontwerpen van nieuwe oorlogsbodems met dezen belang rijken factor rekening houden, en het is duidelijkdat de bouw der oorlogsschependie tot nu toe slechts aan de v-uaruitwerking van het geschut behoefden weerstand te biedenvan nu af aan eene nieuwe phase intreedt. De Yereenigde Staten van Noor cl-Amerika hebben sedert 1870 een zelfstandig torpedokorps opgericht, en aan twee verschillende inrichtingen wordt onderwijs gegeven in het torpedo-wezen en van dit vak eene bijzondere studie ge maakt. In Zweden en Noorwegen was sedert 1864 eene com missie met het nemen van proeven en de bestudeering der torpedo's belast, totdat in 1869 de oprichting van een torpedo-korps volgde. In beide staten bestaan, nevens de de torpedo-schooltwee zoogenaamde mijndepartementen en eene torpedo-commissie. In 1S67 waren reeds in Engeland en Ruslanden in 1870 in Denemarken korpsen torpedisten gevormd welke alle het gevolg waren van jaren te voren genomen proe ven. In Duitschland werd eerst in 1871 eene commissie voor het torpedo-wezen benoemd terwijl vijf jaren later de oprichting van een torpedo-korps volgde. De Franselie regeering stelde in 1875 een comité voor onderzeesche verdedigingswerkzaamheden in de oorlogs havens in, waarbijevenals ook in Rusland het geval is, eene leercursus over de torpedo's werd geopend. Nederland Behoort tot de mogendheden, die het eerst

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 353