345 de proeven en oefeningen met torpedo's ondernamen. In 1864 was reeds eene-commissie tot dit doel benoemd, en nadat deze in 1866 ontbonden was, werden in 1867 door een vast korps torpedistende tot liet wapen der artil- leiie behoorende torpedo-kompagnie, de proefnemingen met torpedo s voortgezet. Ook een marine-torpedo-dienst werd in het leven geroepen. Bij zulke algemeene beoefening kon het niet anders, of deze oorlogswerktuigen moesten spoedig tot een hoogen graad van volmaaktheid stijgen, en zoo zien wij ze ook in den tegenwoordigen tijd evenals met de mijnen te land het ge\al is als verdedigings- en als aanvals-middel toegepast. De voor zuiver tijdelijke en lokale verdediging bestemde torpedo's, die in havenmondingen of vaarwaters worden verankerd, en op hare vaste plaats door den stoot van er tegen aanvarende schepen of wel middels electrische ontstekingsmiddelen ontploffen, worden passieve of tijde lijke torpedo s (in het Hoogduitsch zeemijnenj genoemd, tenvjjl de overige onderzeesche springmiddelen, die' eene eigene of medegedeelde beweging bezitten, met den naam van offensieve of aanvallende torpedos's bestempeld zijn de voornaamste in gebruik zijnde offensieve torpedo's zijn de spar-, de Harvey- en de visch-torpedo's W ij zullen trachtenhieronder een kort overzicht te geven van den tegenwoordigen stand van het torpedo- wezen bij de voornaamste zeemogendheden. V an de zoogenaamde Ericson- en Smrtb's-torpedo's, welker inrichting a rij samengesteld is wordt geen melding gemaakt, omdat ze, voor zoover ons bekend, nog niet vervaardigd werden. Evenzoo gaan we de zeer samengestelde en kostbare Lay's-torpedo, een op het water drijvende visch-torpedodie alleen in Egypte is ingevoerd, onvermeld voorbjj 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 354