346 1. Passieve torpedo's. De passieve torpedo is de torpedo in hare eenvoudigste toepassing; deze torpedosoort vond hare natuurlijke weg tot ontwikkeling. De ten aanzien harer behandeling zoo gevaarlijke schoktorpedo'sdie door den schok van ei' tegen aandrijvende lichamen ontploften, moesten voor de veiligheid der bedieniugsmanschappen en der eigen schepen minder gevoelig gemaakt wordenen hare wer king moest naar goedvinden kunnen worden geregeld. Deze eisch leidde als van zelf tot de benutting der electrieiteit voor de ontsteking der torpedo-lading, en die kracht werd zoodanig toegepastdat men torpedo's vervaardigde, die naar willekeur door de sluiting van een electrischen stroom konden worden ontstoken (slapende torpedo's), en zulke, waarbij tot de sluiting van dezen stroom behalve de werkzaamheid aan den walook de schok van een vaartuig tegen de torpedo vereischt werd (wakende tor pedo's). De eerste dezer soortwaarbij het juiste oogenblik voor de ontsteking door waarneming nauwkeurig moet worden bepaaldis evenals de laatstewaarbij het moment van stroomsluiting niet zoo juist bepaald behoeft te worden, algemeen ingevoerd. Uit den aard der zaak staat voor deze torpedosoort geen groot veld van ontwikkeling open ze kan beschouwd worden als tot eene voldoende hoogte van ontwikkeling gekomen te zijnen zal ook in hoofd zaak weinig veranderingen in de toekomst ondergaan. Hoe gewichtig de passieve torpedo's als versperringsmid delen van eene haven of een vaarwater ook zijnzoo is toch hare waarde zeer betrekkelijkwanneer zij niet in verbinding met andere verdedigingsmiddelen worden aan gewend. Het bleek meermalen gedurende den Amerikaan- schen oorlog, dat deze torpedo's, zonder krachtige ondersteu-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 355