347 uing van kustgeschut, voor de oorlogsstoomers evenmin eene duurzame versperring daarstelden als het machtigste kustgeschut op zich zelf. Zonder krachtige verdediging door artillerie zouden de ontstekingsstations der torpedo's spoedig vernield en deze daardoor buiten werking gesteld worden. Eenvoudige schoktorpedo's echter, evenals de electrische geleidingen van elke andere soort torpedo's, zouden door stoomschepen, die drijvers voor zich uit varen en dreggen over den bodem slepen, gemakkelijk onschadelijk kunnen worden gemaakt. De machtigste artillerie echter zal op den duur nog niet in staat zijn, de passieve torpedo's volkomen te beschermen. De torpedo's moeten nog tegen den aanval van zulke voorwerpen, die door het kustgeschut niet altijd (b.v. s nachts) op afstand kunnen gehouden worden, zooals bootjes en aanval-torpedo'sdoor geheel passieve versper ringen worden beschermd. Dit gecombineerd verdedigingsstelsel ziet men dan ook reeds overal toegepast. Geen staat verzuimdenog nabij de middels torpedo's te verzekeren vaarwaters reeds in vredestijd de noodige kustbatterijen aan te leggen, ten einde de eventueel te maken versperringen te kunnen bestrijken. In den tegenwoordigen tijd is echter de sterkte dei- militaire machtwelke eene mogendheid kan ontwikkelen, niet alleen voldoende om den invloed van dien staat te handhaven. Een andere factor doet zich hiernevens nog beduidend gelden, te weten het tijdsverloop, benoodigd om de verschillende organen der militaire macht strijd vaardig te maken. Deze omstandigheid is de reden, dat, nu door bijna alle mogendheden afdoende studiën en proeven betreffende stelsel en inrichting dezer verdedigingsmiddelen genomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 356