349 heid, om de torpedo-booten eene grootere vaartsnelheid te geven dan de oorlogsschepenen het gevaar van ontijdige ontploffing der torpedo's Deze moeielijkheden werden evenwel, eenige jaren geleden'door den scheeps-en machine-constructeur Thor ny croft met behulp der electriciteit als ontstekingsmiddel overwonnen (de sedert naar den uitvinder genoemde Thorny croft-hooten zijn stoombarkassen met eene maximum vaart van 20 knoopen), en hiermede was de weg voor eene algemeene toepassing der spartorpedo's gebaand. Bijna alle Europeesche mogendheden hebben reeds zulke torpedo-booten aangeschaft. De firma Yarrow en Heclletj te Poplar bij Londen le verde in 1873 aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika een stoombarkas met spar-torpedo'sdie middels electriciteit ontstoken worden, zoodat dus het oogenblik van ontsteking geheel in handen van den aanvoerder der boot is. De bemanning was middels stalen schilden tegen geweervuur beschermd. Het vaartuig liep echter slechts 8j mijl. In hetzelfde jaar leverde Thornycroft aan Noorwegen een dergelijk vaartuig, geheel van staalblik vervaardigd, waarmede men een vaart van .14,9 knoopen in het uur bereikteeu hierop volgden weldra tal van bestellingen van torpedo-bootenwaarbij het opmerking verdientdat vooral de kleinere mogendhedendie alleen op den verdedigenden oorlog zijn voorbereid, met de aanschaffing daarvan den meesten spoed maakten- Thornycroft leverde reeds aan De spar-torpedo's, tot nu toe gebruikt, waren zuivere schok- torpedo's, waarvan de ontsteking gewoonlijk middels chemische middelen verkregen werd. De bemanning der boot had het dus niet in hare macht, te beletten, dat drijvende lichamen, als boomen, enz. door hunne aanraking met de torpedo's eene ontijdige ontploffing veroorzaakten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 358