350 Noorwegen 1Zweden 2, Denemarken 2Rusland 1 Frankrijk 8Nederland 3 Oostenrijk 1 Italië 2 torpedo-booten. Doze booten hebben nog grooter snelheid dan de eerste door Thornycroft geconstrueerde bootdoor zijne uitvinding van den naar hem genoemden schroef weet bij tegenwoordig de vaart tot 17 a 18 Engelsche mijlen (ruim 15 knoopen) in het uur op te voeren. De vaartuigen zijn licht doch zeer sterk geconstrueerden verkrijgen gewoonlijk eene lengte van 60 a 80 voet (19 a 25 Meter) op 8 a 10 voet (2,5 a 3 Meter) breedte. De torpedo is van bladkoper of plaatijzer vervaardigd, en groot genoeg om eene lading van cc. 25 K. G. dynamiet (Fransche torpedo's) of 50 K. G. buskruit (Nbderlandsche torpedo's) te bevatten. Ook de firma Yarrow en Iledley te Poplardie zich eveneens met den bouw van torpedo-booten belast, kreeg opdrachten van RuslandFrankrijkNederlandGrieken land, Brazilië en de Argentijmche Republiek. Rusland liet bovendien te St. Petersburg bij de firma Baird dergelijke booten bouwenvier van deze Russische torpedo-booten, en 38 tot torpedo-booten ingerichte stoom- barkassen opereerden in 1877 deels in de Zwarte zee, deels op den Donau. Yerscheidene ondernemingen werden reeds met deze booten gemaakt, waarvan nog slechts eene (de vernieling van den Turkschen monitor Seifï) gelukte. Het schijnt, dat vooral de gebrekkige inrichting der Russisehe ontstekingsmiddelen de oorzaak is van het Nederland en ook Italië hebben onlangs bij Thor nt/cr oft eene bestelling gedaan van torpedo-bootendie 18 knoopen per uur moeten oopen. De firma legt zich op het oogenblik toe om booten te vervaar digen die tot 25 knoopen in het uur kunnen loopen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 359