351 weinige voordeel, met de torpedo-booten verkregen. Het groote gewicht, dat men algemeen aan de spar- torpedo's toekent, blijkt vooral uit de door de twee grootste zeemogendheden gedane proeven, en uit de om standigheid dat Engeland de stoombarkassen van al zijne groote schepen gedeeltelijk reeds sedert 1874 en Zweden een groot deel zijner stoombarkassen met deze torpedo's bewapend heeft. Bovendien werd onlangs in Engeland voorgesteldom aan elk pantserschip een Thor- nycroftsche spar-torpedo-boot toe te voegen, die bij een gewicht van 7 ton nog opgeheschen kan worden. De waarde der spar-torpedo's bij eene offensieve haven verdediging enz. blijkt wel het beste uit het feit, dat voor al de kleinere staten zich met de aanschaffing dezer werktuigen hebben gespoed. Eene volmaakte blokka de wordt er door onmogelijk gemaakt, zooals in 1877 bewezen werd door de gebeurtenissen in de Zwarte zee. waai'niettegenstaande de aanwezigheid van eene machtige Turksche vloot, de blokkade slechts in naam bestond. Van zuiver defensieven aard is de toepassing der spar- torpedo op de groote oorlogschepen. De Amerikanen hebben reeds in 1874 hunne ongepaut- serde oorlogschepen met spar-torpedo's bewapenden Enge land en Frankrijk hebben dit voorbeeld nagevolgd. De Engelsche schepen Shah Active en anderen varenbehal ve de Harvey-ook nog spar-torpedo'sevenzoo het Fransohe pantserschip Flandre. Het schijnt bijna, dat in deze richting de spar-torpedo de Hfwyey-torpedo zal kunnen verdringenwant een groot voordeel der eerste boven de laatste isdat door het hijschen der sparren eenebeschadiging der eigen schepen in een gevecht kan worden voorkomen, welke maatregel bij de Harvey-torpedo's niet kan genomen worden. Duitschland en Amerika zijn in de toepassing der spar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 360