452 torpedo's nog verder gegaanen hebben voor hun gebruik op volle zee speciale schepen gebouwd. De uitvinding om de visch-torpedo's uit de zijwanden der schepen af te zenden, maakt echter deze uitbreiding- van de toepassing der spar-torpedo's vrij wel overbodig, daar in volle zee de spar-torpedo wel door de visch-torpedo zal worden verdrongen. 3. Harvey-torpedo. Nauwelijks was in 1866 het groote nut der ramschepen, zelfs tegenover gepantserde vaartuigen, gebleken, of men zocht naar middelenom zich tegen die gevaarlijke schepen te verdedigen. De scheepsbouwmeesters trachtten, echter met zeer weinig gevolg, de schepen middels waterdichte afscheidingen tegen de stooten der rammen te beveiligen. De zee-officieren daarentegen zochten het middel om de gevaren der ram- stooten te voorkomen in het toevoegen aan de bedreigde schepen van een voor den ram gevaarlijk wapen. De Engelsche kapitein Harvey construeerde in 1870 denaar hem genoemde Harvey-torpedodie het daarmede bewapende schip tegen de aanvallen der rammen moest beveiligen. Bij de veelvuldige en grondige proefnemingen met deze torpedo, die door het vaartuig aan eenen tros wordt me - degesieept, en daarom ook wel sleep-torpedo genoemd wordt, bleek echter de moeielijkheidhaar met een aanvallend schip in aanraking te brengenen dit wapen zal dus de aanvan kelijk gekoesterde verwachtingdat de met Harvey-torpedo's gewapende schepen slechts op zeer eerbiedigen afstand zou den worden genaderdhet rammen zeer gevaarlijk zou zijn, en derhalve de zeegevechten weder uitsluitend tot artillerie gevechten zouden worden teruggebrachtwel niet vervullen. De Harvey-torpedo's zullen zeker voor een handigen kom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 361