353 mandant geen belemmering zijn om eene gunstige gelegen heid tot aanwending van den ramstoot te laten voorbijgaan, niettegenstaande de proevenvooral diewelke in Engeland met de Oberon zijn genomen, de mogelijke en volmaakte werk zaamheid dezer torpedo's afdoende bewezen hebben. Een scheepskommandantwien ram en geschut ter beschikking staanzal van den Harvey- torpedo wel geen ander gebruik makendan wellicht na eene mislukte poging tot rammen ot bij dergelijke bijzondere gevallen, die zich gedurende het gevecht kunnen voordoen. Deze torpedo-soort, die zoowel met electro-schok- als met zuiver electrische ontsteking wordt gebruiktis bijna bij alle zeemogendheden ingevoerd op die schepenwaar van het te voorzien is, dat ze in het gevecht aan de aan vallen der ramschepen kunnen zijn blootgesteld. Evenals ten opzichte der andere torpedosoorten zijn ook, wat de invoering van deze oorlogsmiddelen betreftTurkije en Spanje achtergebleven. In Frankrijk is eene bijzondere soort van deze torpedo's ingevoerd. 4. Visch-torpedo's. Van d.e onder dezen naam bekende torpedo's is eigenlijk slechts eene soort in gebruiknamelijk dieuitgevonden door den zeeofficier Lapis en den ingenieur Whitehead deze heeft een hoogen graad van volmaaktheid bereikt. De meeste mogendheden hebben het geheim der uitvin ding kort na de bekendmaking gekochten tot de verbetering ervan bijgedragen. Verscheidene staten zijn spoedig na de aanschaffing overge gaan tot het bouwen van schepen bijzonder voor de aan wending der visch-torpedo ingericht. Doch men is er eerst ongeveer twee jaren geleden in geslaagd, deze torpe do niet alleen in de richting der lengte van het vaartuig,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 362