355 stapel geloopen, terwijl in Rusland eveneens een der gelijk schip, de Wzriid' genaamd, voltooid werd (Au gustus 1877). Duurzame inrichtingen voor de aanwending van visch- torpedo's tot havenverdediging zijn echter nog alleen in Zweden tot stand gebrachtverder hebben de Russen zes kokers tot afzending van visch-torpedo's ter versperring- van den Donau bij Braïla aangebracht. Het is zoo goed als zekerdat deze toepassing der visch-torpedo'sdie waarschijnlijk met voordeel in de plaats kunnen treden van de slapende torpedo's, op eene ruimere schaal zal worden ingevoerd. De volmaking der visch-torpedo's schijnt nog niemand zoo goed gelukt te zijn als den uitvinder Whitehead zei- ven; hij bezit te Fiume eene fabriek, die geheel voorde vervaardiging dezer oorlogswerktuigen is ingericht, en van waaruit bijna alle Europeesche staten worden voorzien. Duitschland bestelde er 200 stuksEne/eland en Frank rijk een even groot aantal, Rusland 100 stuks, Dene marken Zweden en Noorwegenbeuevens Portugal ieder 50 stuks. Engeland construeerde overigens sedert 1872 verschei dene visch-torpedo's aan zijne eigene inrichtingen, evenals ook door Italië wordt gedaan. Als bij de slapende torpedo's schijnen hier weder Span jeGriekenland en Turkije achterlijk te blijven, doch nu ook Nederland en België. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika voorzien zich door hunne eigen nijverheid van visch-torpedo's, volgens eene bijzondere constructie. De bijzonderheden der samenstelling van den White- bewapening- bestaat uit 8 T^ife/aead-torpedo'ser is echter bergruim te voor 12 stuks van die torpedo's. De bemanning is 65 man sterk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 364