356 /jetó-torpedos worden streng geheim gehouden. Daar van deze torpedo-soort nog weinig bekend iszullen we trachten, er een algemeen denkbeeld van te geven. Haar vorm is die van een aan beide einden gepunte sigaar haar lengte 14 tot 19 voet (44 a 6 Meter), haar grootste- doorsnede 14 tot 16 duim (0.36 tot 0.40 Meter). Zij is van speciaal daarvoor vervaardigd staal gemaakt, en in drie afdeelingen verdeeldnamelijk den kopbevat tende de lading schietkatoen en het ontstekingsmiddel het middenstuk met de machineen het staartstukwaar in de voorraad gecomprimeerde lucht voor de machine as besloten. De motor] is eene kleine machine, van zoo geringe afmetingendat zij bij 40 paardenkracht nominaal slechts 35 K. G. weegt. De luchtdruk in het staartstuk bedraagt gewoonlijk cc. 1000 K. G. per vierkante duim en de voorhanden beweeg kracht is voldoendeom de grootste torpedo's 200 Meters ver met eene vaart van 24 knoopenof wel ruim 900 Meter met eene vaart van 16 knoopen voort te drijven. Door eenemet eene horizontale stuurvin verbondene, zeer vernuftig uitgedachte inrichtingdie op de werking van den waterdruk op een met gecomprimeerde lucht gevulde blaas berust, kan men de torpedo op elke gewenschte diepte onder water voortdrijven. Men neemt aan, dat het zoo goed als onmogelijk is, met deze visch-torpedo een oorlogsschip te missendat tot op 900 Meter afstands verwijderd iszelfs wanneer het schipdat de torpedo afzendtzelf eene snelheid van 10 tot 12 knoopen in het uur bezit; en de reeds ge nomen proeven wettigen volkomen deze veronderstelling. In Engeland zijn onlangs eene reeks van proeven ge nomen ten einde het beste middel ter bescherming van de schepen tegen Whitehead-tóvpedo's te zoeken. Tot nu toe was het streven der scheepsconstructeurs alleen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 365