357 de schepen tegen kogels en granaten te beschermen; de zijwanden der schepen werden hiertoe hoe langer hoe dikker gepantserdterwijl de bodemdie nu aan de aan vallen der torpedo's blootstaat, onbeschut bleef. Het be veiligen van de schepen tegen geschutvuur en torpedo's tegelijkin verband met de noodzakelijkheid van het be houd van de zeewaardigheid der vaartuigen, is een scheeps bouwkundig vraagstuk, hetwelk tot nu toe nog onopge lost bleef. Men stelt tegenwoordig twee wijzen van verdediging tegen deze torpedo's voor: de toepassing van „satellieten" of bij bootjes met snellen vaart, om de torpedo-booten, voor dat ze het vijandelijk schip op voldoenden afstand tot afzending van de torpedo bereikt hebbenaan te vallen en af te slaan, en het aanbrengen van raamwerk en netten rondom de schepen zelve, waardoor de torpedo's worden tegengehouden. Beide verdedigingsmiddelen hebben hun ne nadeelen. De algemeene toepassing van kruisbootjes zal het zeegevecht zeer gecompliceerd maken, daar hier door tal van kleine gevechten onder het hoofdgevecht zul len ontstaan; wanneer de oorlogschepen zei ven met de tor pedo's bewapend zijn in plaats van afzonderlijke kleine booten, zal dit nadeel echter vervallen. Bovendien is het niettegenstaande de aanwending van de beschermende „satel lieten" noodig, de oorlogsschepen zeiven vaneenbeveiligings- middel tegen torpedo's te voorzien. Het torpedo-net zal de vaart en manoeuvreervaardigheid van een pantserschip belangrijk belemmeren. Verschillende soorten van deze netten zijn reeds beproefddoch de uitwerking der torpe do's is in den laatsten tijd zoozeer toegenomen, dat de meeste ontwerpen zoo goed als geen beschennmiddel uitma ken. Nog kortelings werd een net, vervaardigd uit 5/46 Eng. duim dikke kettingen, met gemak door een Whitehead-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 366