858 torpedo doorboord. De stijfheid der netten werkt hunne vernieling meestal in de hand. Met een pas uitgevonden net van ijzerdraadtouwdat zoo buigzaam mogelijk gemaakt wordheeft men nog de beste resultaten verkregen. Yan een hiertegen afgezonden torpedo werd de vaart langzamerhand verminderd, hare snelheid uitgeput, en de torpedo vervolgens door de span ning in het net teruggeworpen. Ten slotte worden hier nog vermeld de laatste op het gebied van het torpedo-wezen te Portsmouth genomen proevenwaarbij voor het eerst gebruik werd gemaakt van zoogenaamde contra-torpedo'sdie ten doel hadden passieve torpedo's te vernielen. Als offensieve torpedo's werden spar- en .hand-torpedo's beproefdde eerste op eene zeer kleine bootdie met stalen schilden tot dekking der bemanning was voorzien. De boot was bewapend met twee torpedo's, ieder geladen met 100 K. G. buskruit, die aan 17 voet (b ij na 5-j- Meter) lange spanen bevestigd waren. Op het oogenblik van ontsteking liet men de spar dalen, zoodat de torpedo circa 10 voet (3 Meter) onder den waterspiegel werd geplaatst. De ontsteking ge schiedde middels electriciteitdoor de ontploffing werd een 20 voet (6j- Meter) hooge zuil van water en modde1 opgeheven. In het eerste oogenblik na de ontploffing- waren de toeschouwers bezorgd over het lot van de torpedo boot die door het opgeheven water voor het oog bedekt wasz~e had echter niet het minste letsel bekomenwant weldra zag men haar verder stoomenom ook de tweede torpedo te doen ontploffen. Geen pantserschip, dat zich boven de torpedo bevonden had zou aan de vernieling- ontkomen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 367