359 De tweede reeks proeven geschiedde met hand-torpedo's, die, met schietkatoen geladen, op vaten werden gelegd en deze in een ontelbaar aantal stukken vernietigden. De bestemming der hand-torpedo's is, ze in open booten te werpen; hare uitwerking moet verschrikkelijk zijn. Eene volgendeen wel de meest belangrijke proefneming, moest dienen om aan te toonen op welke wijze men eene vijandelijke haven kan forceerendie door passieve torpedo's verdedigd is. De aanval had plaats middels de reeds genoemde contra torpedo's die de vijandelijke torpedo's moesten vernielen. Men gebruikte bij al deze proeven buskruitladingen doch men onderstelt, dat eene lading van 200 K. G. schietkatoen in staat is, binnen een omtrek van 120 yards (110 Meter) in middellijn al de torpedo's van den verdediger te vernietigen. Gewoonlijk maakt men gebruik van eb of vloed of andere stroomingen of van den wind om de contra-torpedodie aan een ton of boei is opgehangen ter gewenschter plaatse te brengén. De te Portsmouth aangewende torpedo, die tussehen twee tonnen was opge hangen, was geladen met 300 K. G. buskruit en met het waarnemingsvaartuig door eene electrische leiding- verbonden; zoodra de tonnen ver genoeg binnen de haven waren gedreven, werd eene kleine hoe veiheid schietkatoen ontstoken, die de torpedo van zijn drijftoestel losmaakte, waarop hij zonk en op den zeebodem met vreeselijk geweld ontplofte. Eveneens werden twaa.ll ladingen schietkatoen gelijktijdig ontstoken, om aan te toonen, dat men elk willekeurig aantal ladingen tegelijkertijd kan doen ontploffen. Het doel der contra-torpedo's is hoofdzakelijk, de versper ringen aan den ingang van eene vijandelijke haven op te ruimen; men kan ze echter natuurlijk ook tot den aanval op schepen toepassen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 368