360 Niet minder belangrijk waren de proefnemingen met de „electrisehe stoombarkas", die van verre werd gestuurd. De aanval op een aantal fictieve, door ankerboeien voorgestelde torpedo's werd door een kleinslechts middels een mecha niek gedreven bootje ondernomen, dat pijlsnel in groote bogen midden tusscken de boeien doorvoeren weder tot zijn uitgangspunt terugkeerde. Onmiddellijk hierna werd eene zwakke ontploffing gehoord, waarop eene groote uitwerking volgde. De zee werd binnen een omtrek van verscheidene honderde voeten geheel opgeworpen en in het centrum een torenhooge waterkolom opgeheven, die vermengd was met modder, steenen en de in stukken gebarsten ankerboeien. Deze uitwerking was veroorzaakt doordat het electrisehe bootje na het verbreken der leiding, voor de ontsteking der torpedo's bestemdeen met 300 K. G. samengeperste schietkatoen gevulde en van een op tijd werkend ontstekingsmiddel voorziene contra-torpedo ongemerkt had laten zinkenop den zeebodem neergekomen, heeft dan na eenigen tijd de ontploffing plaats, waardoor al de torpedo's in den omtrek van minstens 150 tot 200 voet worden vernield. Van deze toepassing der contra-torpedo's kan echter alleen met goed gevolg gebruik gemaakt worden tegen de gevoelige en meestal slechts op 3 Meter beneden den waterspiegel verankerde schok-torpedo'stegen de slapende torpedo's, wier ontsteking alleen middels den electrischen stroom geschiedt, zullen ze weinig uitrichten, doch wellicht kan men er de electrisehe geleiding van die torpedo's mede verbreken. Van de overige proeven zij nog de vernieling vermeld, middels 2j K. G. schietkatoeneener ketting van 1-f duim (35 m. M.) ijzer, welke ketting door 100 K. G. buskruit niet verbroken was kunnen worden. Het beste middel om een schip tegen de nachtelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 369