361 aanvallen van torpedo-booten te beschermen, zal echter wel zijn het sterk verlichten van den omtrek van het schip, tot op zulk een afstand, dat men de opstoomende torpedo-booten nog tijdig genoeg kan waarnemen, om maatregelen van tegenweer te kunnen nemen. De daartoe aanvankelijk voorgestelde zekerheids-signalen van Holmes schijnen voor dit doel minder geschikt te zijn. Met veel succes wendt men tegenwoordig het electrische licht daartoe aan. Aan boord van het vlagge- schip „Alexandra," van het Middellandsche-zee eskader, heeft de electrische verlichting zulke bevredigende resul taten gegeven, dat de Admiraliteit heeft beslotenook een tweede groot oorlogschip, de „Téméraire", van een soort gelijk verlichtingstoestel te voorzien. Op een mijl afstands (ruim 1600 M.) kan door middel van deze verlichting een schipzelfs wanneer het grauw geverfd isworden waargenomen, terwijl de rook van stoombarkassen tot op ruim 3200 M. kan worden gezien. Behalve aan het hoofddoelhet omringen van het schip met eene zone van lichtwaardoor geen enkele torpedo boot ongemerkt kan naderenvoldoet het electrisch 23 Deze zekerheidssignalen zijn eene soort lichtkogeldie uit een mortier worden geworpen, en zoo licht zijn, dat zij op het water drijven, maar toch hard genoeg, om weerstand te bieden aan de spanning van de gassen der mortierlading. Bij de indompeling in het water ontbran den ze, en geven een licht dat, door wind noch water uitbluschbaar 30 tot 60 minuten lang brandt. Men was van meening, dat zes zulke lichtkogels den omtrek van een schip voldoende zouden verlichten. De proeven met deze lichten genomen schijnen echter niet aan de verwachting te hebben voldaan; althans we zien tot nu toe van deze uitvinding nog geen gebruik gemaakt. De in het vorige jaar door de Ned. Artillerie in den Helder genomen proeven (zie Mil. Spectator, 1877 No. 11) gaven zoo ten opzichte van den aard als van de sterkte van het licht onvoldoende resultaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 370