364 vlootplaatsten twee torpedo's onder een der monitors en slaagden er indeze in de lucht te doen vliegen en geheel te vernielen. Dit feit, straffeloos volbrachtzonder een enkel man te verliezen, is zeer merkwaardig, en indien het blijkt dat het met goed gevolg kan worden herhaaldworden monitors en kanonneerbooten op de rivieren volkomen nutteloos; en zelfs de groote gepantserde schepen, met zulke hooge kosten gebouwd, zullen in de praetijk nutteloos blijken voor alle diensten nabij de vijande lijke kusten. Ja,ook ter zee zal dan een gepantserd schip niet meer veilig zijnwant elk soort vaartuigzelfs een houten, kan eenige stooinbarkassen in den nacht afzenden, die het pantserschip omringen en ongestraft vernielen. De kleine expeditie, die er in slaagde, een Turkschen monitor te doen springen, bestond uit vier stoombarkassen, waarvan twee voor den aanval-zelven bestemd waren en de anderen in reserve bleven om te hulp te snellen indien zooals zeer mogelijk was, het een of ander aan de aan vallers overkwam. De twee barkassen, die den aanval zouden doenwerden gekommandeerd door de luitenants Dubasoff en Shestakoff en respectivelijk met veertien en negen personen bemand. Dezen waren door een ijzeren tent beschermddie de boot geheel van voor- tot achter steven overdekte en dik genoeg was om een geweerkogel tegen te houden. Deze tent wasevenals de boot-zelve, zwart geschilderdzoodat zij bij nacht bijna niet te on derscheiden waren het volk was alzoo tegen geweervuur beschut, behalve den roerganger, die de bewegingen van de barkas regelde en onvermijdelijk blootgesteld was. On- geven ter middernacht embarkeerde men in de barkassen, op een afstand van ongeveer zeven mijlen van de Turksche monitors. Het was een vrij donkere en regenachtige nacht, de wolken verduisterde de maan, zoodat het juist helder genoeg was om de zwarte massa's der Turksche kanonneer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 373