- 365 booten te onderkennenzonder zelf gemakkelijk in het oog te vallen. Na een uur stoomens kwam men in de onmiddellijke nabijheid van de vijandelijke vloot. De machines der barkassen waren zoodanig samengestelddat zij zeer weinig leven maaktendit leven werd bijna geheel verdoofd door het aanhoudend gekwaak der kikvorsclien, die men langs de moerassige oevers van den Donau in <rroote menigte aantreft. Evenwel hoorde een waakzame Turksche schildwacht al spoedig een vreemd geluidzoodat hij de barkassen aanriep. Deze stoomden door zonder te antwoorden. De schildwacht riep weer, en kreeg weer geen antwoord. Hij riep voor de derde maal, en daar liet duidelijk was dat hij alarm zou maken als hij ook nu niets hoorde, riep de luitenant Dübasoff in het Turksch: „Vrienden" steeds doorstoomende. De schildwacht was echter daarmede niet tevreden enna nog een paar malen aangeroepen te hebben, begon hij eindelijk te vuren. De Russenop dit oogenblik zeer nabij den ten onder gang gedoemden monitor, hoorden leven in het vaartuig. Men hoorde schuifelen der voetenheen en weer loopen der bemanning, schreeuwen en gejuich, en de stem van een officier, die beval de kanonnen te laden. Men hoorde, dat bevel gegeven werdhet voorste stuk af te schieten. Dit bevel werd driemaal herhaaldde beide eerste malen weigerde het stuk, en eerst de derde poging gelukte. Toen ging een granaat over hunne hoofden heen en was de omtrek een oogenblik verlichtzoodat zij stellig dooi de Turken gezien waren. De barkas van Shestakoff retireerde nuterwijl die van Dübasoff bleef vooruitgaan. Elke barkas had twee torpedo'sbevestigd aan het einde van een langen spar, die van den boeg uitstak. Deze spar ren konden om een spil draaien en zoodoende een halven cirkel beschrijven. De torpedo's waren zoo geplaatst, dat zij elk oogenblik van de sparren kondeu worden losgemaakt: O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 374