- 366 aan de torpedo's waren verder langelichte kettingen aangebracht, waarmede zij bevestigd konden worden aan een uitstekend gedeelte van het aangevallen schip. Met de barkas stond de torpedo verder iu verbinding door een dunnenbuigbaren metaaldraadongeveer 100 Meters lang. De kommandant van de barkas droeg eindelijk eene kleine electrische batterij op zijne borst. Er werd nu een levendig geweervuur door de Turken op de stoombarkassen geopendmaar in spijt daarvan kwam die van Dubasoff onder den boeg van den monitor. De ketting van de torpedo werd om een ketting of touw geslagen, dat van de boeg van het schip afhingde tor pedo werd van de spar losgemaakt, en de stroom van de rivier bracht haar tegen den bodem van het schip. De barkas stoomde nu terug, totdat de metaaldraad bijna geheel afgewonden was. De officier bracht deze nu in verbinding met zijne electrische batterijop hetzelfde oogenblik steeg eene verbazende watermassa omhoog, die de barkas van Dubasoff half vulde en bijna deed zinken, en hoorde men eene vreeselijke ontploffing, die het ge schreeuw en het vuur der Turken geheel overstemde. Nu werden ook de andere monitors gealarmeerd, en, zonder te weten waaromvuurden dezen op goed geluk mede, waardoor een vreeselijk tooneel van verwarring en schrik ontstond. Zij vuurden niet alleen op de Russische boo ten die, als muskieten om hen heen, hen bleven ga deslaan, maar beschoten in hunne paniek ook elkander. De projectielen vlogen over de ijzeren tenten van de barkas sen maar beschadigden ze niet. Zij werden geen en kele maal getroffen, ofschoon de boeg van de eene barkas werd doorboord door een scherf van een granaat, die in de nabijheid sprong. De twee barkassen bevonden zich nu aan weerskanten van den veroordeelden monitor. Du basoff nam waar, dat deze zeer langzaam zonkde Tur-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 375