368 en de vreugde der Russen was onbeschrijfelijk. De twee officieren en de verdere benaming der twee barkassen zijn allen versierd geworden met het kruis van St. George. Dit isnaar ik vermeenhet eerste voorbeelddat een schip in oorlogstijd door vijandelijke torpedo's is vernielden de gemakkelijkheid, waarmede die vernieling geschiedde, maakt haar tot een hoogst belangrijk feit in den zeeoorlog. Wat er te meer beteekenis aangeeft, is, dat de Turken geenszins bij verrassing werden aan gevallen. Zij waren gewaarschuwd, zooals een oorlog schip dat onder gelijke omstandigheden kan wenschen en toch bleek het onmogelijkde snelle en vreeselijke vernielingsmiddelen te ontgaanwelke in de duisternis tegen hen afgezonden waren. De Turken zijn bekend als slechte zeelieden, maar het blijkt niet, dat goede zeelieden onder deze omstandigheden iets beters hadden kunnen doen. Het is bijna onmogelijkzulk een klein en snelbewegend vaartuig als deze torpedobooten met een granaat te treffenvooral in een donkeren nacht en het geweervuur is geheel nutteloos. Het schijnt zelfs onwaarschijnlijk, dat de torpedonettendie onlangs uitgevonden zijn, een vaartuig tegen een aanval als de bovenvermelde zouden hebben beschermd. Immers wanneer de netten niet zoo hoog zijn dat zij het onmo gelijk maken om de torpedo aan het einde der spar daaroverheen te brengen, en wanneer zij niet belangrijk lager reiken dan de kiel van het schip, zijn zij in de practijk zonder waarde, want de torpedo werd op haar plaats gebracht door den stroom, en zij zou even goed vastgemaakt hebben kunnen worden aan de netten als aan een afhangende ketting of aan eenig ander deel van het schip. En zelfs wanneer de netten hoog en laag genoeg waren, zouden zij nog geen voldoende be schutting opleveren, want niets zou de bemanning der

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 377