369 barkassen beletten, om er een opening in te snijden en de torpedo op. die wijze te plaatsen. De netten kunnen alleen tegen Whitehead-torpedo's beveiligen tegen een stoutmoedigen aanval van een torpedoboot niet. We zullen nu nog moeten zien of dergelijke pogingen met dezelfde straffeloosheid en met hetzelfde geluk kunnen worden herhaald; is dit het geval, dan zal men tot de erkenning moeten komendat het tegenwoordige stelsel van scheepsbouw hoogst onvoldoende geworden is. De Duitsche Generale staf gaat geregeld voort met zijne uitstekende beschrijving van den oorlog van 187071. Thans heeft hiervan de 13e aflevering het licht gezien; zij beschrijft de militaire gebeurtenissen in het hart van Frankrijk, tot de herneming van Orleans door de Duitschers en den slag van Champigny. Het Joumcd des sciences militaires geeft van deze aflevering' het volgende overzicht. De slag van Coulmiers had de lange reeks nederlagen der Franschen verbroken. Voor de eerste maal waren de Duitsche legers verplicht geweestte wijken. Dit voordeel had den moed der Franschen aangewakkerd enmet de levendigheid, aan hun karakter eigen, vertrouwde men al spoedigdat verdere overwinningen zouden volgen. Maar deze hoop was van korten duurtal van misslagen in de leiding der Fransche troepen deden weldra hunne gevolgen gevoelen. Er was eene omstandigheiddie alle beslissingen der delegatie van het gouvernement der natio nale verdediging verlamdeParijs was volkomen ingesloten en kon niet wachten. „Parijs heeft honger en roept ons Der Deutsch-Französische Krieg 187071. Redigirt von den Kriegsgeschichtlichen Abthei- lung des grossen Generalstabes. 13 Heft. Berlin, Mittler.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 378