370 tot zich", schreef de Freycinetvan daar overhaasting in alle bewegingende aanhoudende gedachte dat men de zaken moest dwingen om een voordeel te behalende verwer ping van alle voorstellen die niet dadelijke gevolgen kon den hebben. Het was eene moeilijke taak, welke de Fran- sche generaals te vervullen hadden; men kon van hen slechts verlangen dat zij zich aan geene nederlagen bloot stelden doch eischte daarentegen groote dingen van hen. Eene onpartijdige beoordeeliug der gebeurtenissen doet ten volle uitkomen dat het ministerie van oorlog, zijn rol van organisateur verlatende en zich mengende in de bevoegdheden der generaals, een groot aandeel heeft gehad in de onheilen, die nu volgden. Eenige maanden te voren had een te Parijs voorgeschreven plan geleid tot de neder laag te Sedan; maar hoe hard de les ook was geweest, men wist er niet zijn voordeel mede te doenen de delega tie van Tours meende, op dezelfde wijze de plannen te moe ten voorschrijven en uit de verte de bewegingen te moeten besturen. Snel handelenop groote schaaldit scheen de beweegreden van al hare besluiten te ziju. Overigens voegden zich, bij het vaderlandslievend verlangen om zoodra mogelijk uit den benarden toestand te geraken waarin Frankrijk zich bevond, geschiedkundige herinneringen, alleszins geschikt om het oordeel te benevelen van de mannendie het lot des lands in handen haddende vrijwilligers van 1792, de commissarissen bij het leger van de conventiede geestdrift die tegen alles opwoog in één woord, alleen de terugkeer tot de traditiën der eerste republiek kounaar de meening van den dictator het land redden. Deze hersenschimmenwaarvan men de vaderlandslievende zijde niet over het hoofd mag zien, werden echter geheel te niet gedaan door de omstandighe den de vijand was in het hart des landsde hoofdstad was ingesloten, en boven alles was er een krachtige geest,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 379